Im wcześniej, im częściej… – Dr Jaś

Im wcześniej, im częściej… - Dr Jaś

Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się wypadek lub inna sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji. Bardzo często słyszy się w telewizji jak dziecko uratowało rodzica, ponieważ wezwało karetkę pogotowia. A to wszystko to zasługa osób, które poświęciły czas na naukę w formie zabawy i dały dziecku szansę na przyswojenie materiału, m.in. numeru alarmowego. Jest to argument za tym, że nawet najmłodsze dzieci warto uczyć, jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa.

Dawniej głos malucha w słuchawce telefonu pogotowia ratunkowego traktowany był, jako żart, natomiast uwaga rodziców skupiała się głównie na zabranianiu dzieciom korzystania z telefonów. Po ostatnich tragicznych wypadkach, kiedy mali bohaterowie ratowali życie swoich najbliższych, coraz częściej mówi się o potrzebie nauki dzieci zachowania w niebezpiecznych sytuacjach.

Pamiętajmy, każdy wiek jest dobry na najważniejszą lekcję w życiu, a więc pierwszą pomoc. Czy mamy 5 lat czy 55 nie jest to istotne, najważniejsze są chęci do niesienia pomocy! Ważne jest, aby przy takiej nauce uwzględnić zarówno wiek rozwojowy, jak i możliwości psychofizyczne. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nie są jeszcze predysponowane do nauki reanimacji, czy resuscytacji na fantomie, ale misie?? Czemu nie?!

Nasz mały 4-latek wraz z Mateuszem i Dawidem nie nudzi się. Chłopaki wspólnie stworzyli plan na inspirowanie każdego do nauki pierwszej pomocy. Wspólnie nagrywają filmiki, gdzie Jaś odgrywa główną rolę. Jak widzimy wystarczy chęć i poświęcenie czasu a nawet tak malutkie dziecko jest w stanie nauczać pierwszej pomocy i w razie konieczności pomóc w udzielaniu jej…
To my rodzice i dorośli mamy często opory i strach przed nauką udzielania pierwszej pomocy i ratowania w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Z badań przeprowadzonych w 2016r. wynika, że tylko 11% dorosłych osób w wieku 35-44 lat odpowiedziało „zdecydowanie tak”- że umiałoby udzielić pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Warto nauczać dziecko a przy okazji samemu zapamiętać.

Jak uczyć najmłodszych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej?

Jak uczyć najmłodszych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej?

Uwzględniając rozwój psychospołeczny i psychofizyczny dziecka w wieku przedszkolnym, należy dokładnie zaplanować proces nauczania związany z zachowaniem w sytuacji konieczności udzielenia pomocy potrzebującym, a przede wszystkim umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Najważniejszą pomocą, jakiej może udzielić maluch, jest zawiadomienie dorosłych i sprowadzenie profesjonalnej pomocy. Oto propozycja, jak przeprowadzić zajęcia z udzielania pierwszej pomocy wśród najmłodszych?

  • Wspólnie z dziećmi wykonaj plansze lub etykiety z numerami alarmowymi
  • Zaproponuj, aby numery alarmowe umieściły w swoim domu, w widocznym miejscu (np. na lodówce, wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem)
  • Naucz dzieci, jak i kiedy pod nie dzwonić – wytłumacz zasady, w jakich przypadkach należy dzwonić pod numery alarmowe
  • Przećwicz z dziećmi rozmowę z operatorem.

Polecamy się również bardzo gorąco z zajęciami pierwszej pomocy dla najmłodszych czyli z Kliniką Doktorka Misia 😊

Warto pamiętać, że im wcześniej zaczniemy uczyć dzieci pierwszej pomocy, im częściej będziemy to robić tym większe prawdopodobieństwo, że kiedyś uratują ludzkie życie.

Z ratowniczym pozdrowieniem, Sylwia M.

Koszyk