„ Nie mów wisi mi to…” Tylko spraw by „Serce Piko”
Bardzo często zdarza się, że ludzie przechodzą obok osoby, która leży bezwładnie na ławce w parku czy na dworcu z myślą, że jest to ktoś bezdomny lub człowiek będący pod wpływem alkoholu. Niestety coraz częściej zbyt pochopnie oceniamy innych, nie pamiętając o tym, że od naszego zachowania może zależeć czyjeś zdrowie lub życie.
Także mamy drugą grupę osób, którzy spotykają na swojej drodze potrzebujących, jednak przez brak wiedzy i doświadczenia nie potrafią pomóc. Mówi się, że CZAS to MÓZG, a strata czasu to strata mózgu. 3-4 minuty po Nagłym Zatrzymaniu Krążenia, a więc ustaniu czynności życiowych obumiera kora mózgowa, stąd powyższe powiedzenie. Dlatego, świadek zdarzenia powinien udzielić jak najszybciej pomocy. Często, gdy ktoś znajduje się w takiej sytuacji zastanawia się jak tego dokonać, skoro nie ma pojęcia, od czego zacząć.
Staramy się przeszkolić jak największą liczbę osób, niestety zabrakłoby nam czasu, aby przeszkolić całe społeczeństwo i pokazać, że udzielania pierwszej pomocy nie powinno się bać. Mając na uwadze fakt, iż media społecznościowe otaczają nas z każdej strony wymyśliliśmy sposób nagrywając utwór muzyczne Serce Piko.
„ Jak to się zaczęło….”
Latem 2017 r. hitem mediów społecznościowych stało się „Despacito”. Pewnego dnia, gdy rozmawialiśmy, w tle leciał właśnie ten hit. Jeden ze znajomych zaczął nucić pod nosem i wyszło mu „serce piko”. Mateusz wyłapał, ten przekaz i stwierdził, że cała piosenka byłaby mistrzostwem świata, ponieważ muzyka dociera do każdego i dzięki temu wszyscy w zabawny sposób mogliby nauczyć się pomagać, a także byłby to motyw do zainspirowania ludzi, aby sami chcieli sięgać po zasady pierwszej pomocy.
Tekstem zajął się Krzysztof Socha, natomiast Tomasz Micek – ratownik medyczny, a po godzinach muzyk, zajął się dźwiękiem, wokalem i tworzeniem klipu. – Tak wspólnymi siłami udało stworzyć się cover pt. „Serce piko”.
„ Przekaz …. ”
eledysk opowiada historię młodego człowieka, który prowadzi niezdrowy tryb życia, jego serce tego nie wytrzymuje i potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Piosenka przekonuje i pokazuje, że udzielanie pierwszej pomocy wcale nie jest takie trudne, wystarczy stosować się do podstawowej zasady: 30 ucisków klatki piersiowej i dwa wdechy, co ważne od wdechów można odstąpić. Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni, jak szybko utwór stał się popularny, o czym świadczyły wyświetlenia na youtube czy masowe udostępnienia klipu.